Prieš pusmetį vienas Kauno politikas, apsilankęs Alytaus rajono Miroslavo miestelyje, pasipiktino ten jau ketvertą dešimtmečių stovinčiu paminklu stribams ir sovietiniams aktyvistams. Ant paminklo puikavosi sovietinė žvaigždė, o užrašas skelbė: „1945.II.13 Miroslave buržuaziniai nacionalistai nužudė šiuos liaudies gynėjus ir tarybinius aktyvistus…“ (Toliau nurodytas nužudytųjų sąrašas.) Kauno politikas pareikalavo paminklą pašalinti, nes jis iškraipo istorinę realybę: jame partizanai paniekinamai vadinami „buržuaziniais nacionalistais“, o stribai giriami kaip „liaudies gynėjai“.
Tačiau Miroslave iki šiol tebegyvena anuomet nužudytų asmenų artimieji, kurie čia pat paprašė paminklą išsaugoti. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras tuomet pasiūlė toje vietoje, greta ar vietoje paminklo, įrengti atminimo lentą, kuri primintų 1945-ųjų įvykius.
Sprendimas, sakyčiau, išties puikus: greta sovietiniais laikais kvepiančio, tačiau realias žmonių žūtis menančio paminklo pastatyti paaiškinimo lentą, kad visiems būtų suprantama, kas įvyko.
Alytaus rajono savivaldybė taip ir padarė: prie paminklo 1945 metais nužudytiems aktyvistams pastatė paaiškinamąją lentą su tokiu užrašu: „Miroslavo miestelyje 1945 02 12 įvyko apie 100 partizanų kautynės su sovietinio režimo vykdytojais. Sėkmingo puolimo metu <…> partizanai užėmė NKVD valsčiaus poskyrio bei vykdomojo komiteto pastatus, nukovė 17 sovietinių aktyvistų, paėmė karinę amuniciją, dokumentaciją, išlaisvino suimtuosius.“
Lyg ir viskas būtų gerai, jei ne vienas žodis lentoje, kuris niekais paverčia gražią šviečiamąją idėją ir aiškinamąją lentą daro propagandos, o ne informacijos stendu. Tas žodis „nukovė“.
Kai jis vartojamas, įsivaizduojame mūšį ir karo lauke gulinčius nušautus kareivius. Atsitiktinis lentos skaitytojas supras, kad partizanai puolė miestelį, sovietų aktyvistai gynėsi, bet, netikėtai užklupti, ilgai priešintis negalėjo ir vienas po kito žuvo kovoje. Partizanai išlaisvino suimtus savuosius, pasiėmė trofėjus ir pasišalino. Toks didvyriškas mūšis, viena iš ne tokių dažnų karinių partizanų sėkmių, kurias būtina aprašyti istorijos vadovėliuose.
Ne kiekvieną žūtį galima apibūdinti žodžiu „nukovė“. Niekam neateitų į galvą kalbėti apie Katynėje 1940 metais „nukautus“ lenkų karininkus, 1941-aisiais Rainių miškelyje „nukautus“ Telšių kalėjimo kalinius ar „nukautus“ žydus „Lietūkio“ garaže. Kai sovietų saugumas „nuteisdavo“ ir į pakaušį paleista kulka pribaigdavo savo aukas, kurias vėliau užkasdavo bendrose duobėse Tuskulėnų dvaro teritorijoje, tai irgi nebuvo jokios „kautynės“, o mirę asmenys – ne „nukauti“, o nužudyti (net jei dalis jų, pvz., tie, kurie dalyvavo naikinant žydus, ir buvo verti tokio likimo).
Miroslavo stribai ir sovietiniai aktyvistai irgi nebuvo „nukauti“. Kad ir kaip būtų keista, per miestelio puolimą nežuvo nė vienas besiginantis. Jie visi nužudyti jau po to, kai pasidavė ar buvo sučiupti. Apie tai, remdamasis archyviniais dokumentais, rašo istorikas Mindaugas Pocius:
„…stribas Petras Žvirblis <…> kovotojams paliepus, nurodė aktyviausius savo bendražygius. Tuomet partizanai po vieną vedė sulaikytus stribus ir juos šaudė. <…> Šaudoma buvo gatvėje, 50 m atstumu nuo bažnyčios, kur liko 50 m ilgio ir 2 m pločio kraujo klanas. <…> Be to, savo namuose buvo nušauti Seirijų valsčiaus komjaunimo komiteto sekretoriaus Jacunsko tėvas, motina ir keturiolikmetė sesuo, o jo namas kartu su tėvo lavonu sudegintas, turtas išvežtas.“ (Kita mėnulio pusė, p. 123–124)
Taigi atidengta informacinė lenta ne tiek informuoja, kiek maskuoja labai jau dviprasmišką pokario rezistencijos epizodą. Pasidavę ar sučiupti stribai ir aktyvistai buvo sušaudyti net be vietoje inscenizuoto teismo. Nebuvo ir aiškios atrankos, partizanai iš anksto nežinojo „kaltųjų“: aktyvistus sušaudymui padėjo išrinkti vienas iš pačių aktyvistų…
Kas, jei savivaldybė būtų išdrįsusi parašyti tiesą apie įvykį: „14 suimtų ir pasidavusių aktyvistų partizanai sušaudė šioje vietoje, taip pat netoliese nužudė vieno aktyvisto šeimą iš trijų asmenų“? Žinoma, žmonėms, skaitantiems tokį įrašą, kiltų klausimų dėl tokių veiksmų moralinio ir teisinio vertinimo.
Dalis skaitytojų pateisintų tokius partizanų veiksmus stribų ir aktyvistų atžvilgiu. (Kaip manęs neseniai viename forume nepatenkintas oponentas klausė: „O tai ką, reikėjo paleisti?“) Visi esame vaikystėje skaitę romanų, kur tiesa ir melas, geručiai ir blogiukai buvo akivaizdūs ir kur blogučių nužudymas iš pasalų, apeinant valstybės monopolizuotą teisingumo vykdymo aparatą, mums nesukeldavo moralinio pobūdžio klausimų. Ir nesenoje istorijoje galime rasti pavyzdžių, kai mažiau nei teisėti veiksmai visuotinai laikomi pateisinamais moraliniu požiūriu. Į partizanus ir stribus šiandien dažną kartą esame linkę žvelgti pasitelkę tokias pačias „juoda–balta“ schemas. Tačiau akivaizdu, kad teisiniu požiūriu pasidavusiųjų sušaudymas be teismo buvo karo nusikaltimas.
Kita vertus, komiteto sekretoriaus Jacunsko šeimos – tėvo, motinos ir nepilnametės sesers – nužudymas niekaip nepateisinamas. Civilių, ypač moterų, vaikų, žudymas yra (ir tuo metu buvo) griežčiausiai tarptautinės teisės smerkiamas nusikaltimas.
Taigi gal ir galimi įvairūs atsakymai į klausimą, kiek pateisinami buvo partizanų veiksmai. Tačiau Alytaus rajono savivaldybė, statydama informacinę lentą, neturėjo teisės atimti iš mūsų, apsilankančių toje vietoje, galimybės tokį klausimą užduoti.
Pokario metu čekistai, rašydami ataskaitas aukščiau sėdintiems vadams, nurodydavo, kiek nukovė „banditų“, kiek suėmė „banditizmu įtariamų“ asmenų ir pan. Nebūtinai tie „banditai“ iš tiesų būdavo ginkluotojo pogrindžio nariai. Pasitaikydavo ir neginkluotų rėmėjų, ir šiaip atsitiktinių žmonių, netinkamu laiku atsidūrusių netinkamoje vietoje. Ir anaiptol ne visi jie buvo „nukauti“ ginkluotoje kovoje – būdavo ir sušaudytų bėgančių, ir iš keršto. Tačiau ataskaitos dažniausiai būdavo „švarios“, papildomų klausimų nekeliančios: su nukautųjų ir suimtųjų, bet ne sušaudytųjų statistika.
Tos „švarios“ anų laikų ataskaitos stebėtinai primena papildomų klausimų nekeliančią šių dienų atminimo lentą Miroslave. Bet juk istorijos iškraipymų neturėtume koreguoti iš anų laikų skolintais metodais?
Tekstas publikuotas Alytaus naujienose 2014-09-30
Leave a Reply