Žymų Archyvai: el. parašas

PDF dokumentų pasirašymas elektroniniu parašu kompiuteryje su Linux

Reikalavimai prieš pradedant darbą: kompiuteris su pakankamai nesena Linux operacine sistema, įdiegta Java programine įranga, asmens tapatybės kortelė su elektroniniu parašu, kortelės skaitytuvas, įdiegta ir veikianti kortelės skaitytuvo įranga (žr. VRM parengtas instrukcijas čia).

Atsisiunčiam JSignPdf programą – zip archyvo pavidalu – ir išskleidžiam zip archyvą. Perkeliam programos failus kur nors į failų sistemą (aš tokias programas dedu į /opt). Gausime vat štai tokį failų medį: Toliau skaityti PDF dokumentų pasirašymas elektroniniu parašu kompiuteryje su Linux

Kas iš tiesų vyksta dokumentą pasirašant elektroniniu parašu

Nors elektroninis parašas yra jau gana plačiai naudojamas Lietuvoje, mažai kas supranta, kas tai yra. Kas, bent apytikriai, vyksta, kai pasirašome dokumentą elektroniniu parašu, ir kodėl jo iš esmės neįmanoma suklastoti. Su elektroniniu parašu tuomet elgiamės kaip su burtininko lazdele, bandydami pasitikėti, kad ji tikrai padarys tai, ką žada.

Tačiau net ir techninio išsilavinimo neturinčiam asmeniui galima šiek tiek prasklaidyti tuos burtus ir suprasti, kaip elektroninis parašas veikia. Žinoma, suprasti ne viską, bet bent jau tiek, kad įgytume daugiau pasitikėjimo jį naudodami.

Taigi, pamėginkime, žingsnis po žingsnio pažvelgti, kas vyksta, kai pasirašome dokumentą elektroniniu parašu.

Tuo tikslu naudosime Linux, Windows, MacOSX operacinėse sistemose veikiančią programą GnuPG. Tai yra komandų eilutės programa, kurioje nurodymai duodami įrašant komandas virtualaus terminalo lange:

Toliau skaityti Kas iš tiesų vyksta dokumentą pasirašant elektroniniu parašu

Susikūriau „elektroninį parašą“ :)

GnuPG demonstravimas, 160 KBMano darbe, kuris susijęs su valstybės registrais bei duomenų keitimu, patogiu duomenų apsikeitimu tarp vartotojų ir valstybės institucijų, jau keletą metų kalbama apie „elektroninį parašą“. Kaip bus galima ateityje saugiai teikti duomenis elektroniniu būdu valstybės institucijoms, gauti duomenis iš jų, ir kaip elektroniniai dokumentai turės teisme įrodomąją galią.

Na vat, tai aš irgi žengiau žingsnį ta linkme, ir susikūriau „elektroninį parašą“ su [GnuPG](//www.gnupg.org) (GNU Privacy Guard – komercinio produkto PGP atviro kodo versija). Dešinėje galite pasižiūrėti, kaip atrodo pasirašytas ir užšifruotas laiškas, kai jis atpažįstamas turint žmogaus viešąjį raktą. Jei to žmogaus viešojo rakto neturėčiau, matyčiau tik visiškai neperskaitomą kodą.

Galit parsisiųsti mano [viešąjį raktą](//dg.lapas.info/wp-content/dglodenis-pgp-key.asc), kurį taip pat eksportavau į serverį gpg.mit.edu, ir rašyti man pasirašytus ir užšifruotus laiškus 🙂 . Ir aš Jums tada tokius rašysiu.