Žymų Archyvai: programos

Kaip patvirtinti dokumento sudarymo datą su elektronine „laiko žyma“

Nors jau kurį laiką žinojau, kad pasirašant dokumentą elektroniniu parašu dažnai prie dokumento yra pridedama ir „laiko žyma“, tik ne per seniausiai išsiaiškinau, kad tai per daiktas, ir kam tos laiko žymos gali būti naudingos.

El parašo atveju laiko žyma patvirtina, iki kada buvo sudarytas (ir pasirašytas) dokumentas. gal būt anksčiau nei laiko žymoje nurodyta data, bet tikrai ne vėliau. Laiko žyma yra tiesiog dar vienas elektroninis parašas ant mano pasirašomo dokumento. Skirtumas tik tas, kad tą laiko žymą pasirašau ne aš, o laiko žymų tarnyba.

Laiko žymos pridėjimas prie failo vyksta maždaug taip. Programa, kuri formuoja el. parašą ir „prikabina“ jį prie pasirašomo dokumento, generuoja dokumento santrauką („hešą“) ir siunčia jį žymų tarnybai. Žymų tarnyba prideda prie dokumento santraukos laiko žymą ir pasirašo tuos duomenis savo el. parašu automatiškai. Jei laiko žymų tarnyba turi valstybės įgaliojimą tai veiklai, jos laiko žymos yra laikomos patikimomis ir pripažįstamos tiek valstybės institucijose, tiek ir teismuose. El. parašą formuojanti programa prikabina laiko žymų tarnybos pasirašytą failą su laiko žyma prie pasirašomo failo.

Laiko žyma prie failo pridedama siekiant užtikrinti, kad dokumentas tikrai buvo sudarytas (ar egzistavo) tam tikru metu. Nes failo data galima lengvai manipuliuoti keičiant kompiuterio laikrodžio rodmenis.

Tačiau laiko žymas galima naudoti ir be elektroninio parašo. Kokiu tikslu? Pvz., laiko žyma galima patvirtinti tam tikro išradimo sukūrimo laiką, nuotraukos padarymo laiką (jei, pvz., tokia nuotrauka žmona nori įrodyti, kad vyras su meiluže susitikinėjo dar prieš sutuoktinių faktinį išsiskyrimą) ir panašiai. Toliau skaityti Kaip patvirtinti dokumento sudarymo datą su elektronine „laiko žyma“

PDF dokumentų pasirašymas elektroniniu parašu kompiuteryje su Linux

Reikalavimai prieš pradedant darbą: kompiuteris su pakankamai nesena Linux operacine sistema, įdiegta Java programine įranga, asmens tapatybės kortelė su elektroniniu parašu, kortelės skaitytuvas, įdiegta ir veikianti kortelės skaitytuvo įranga (žr. VRM parengtas instrukcijas čia).

Atsisiunčiam JSignPdf programą – zip archyvo pavidalu – ir išskleidžiam zip archyvą. Perkeliam programos failus kur nors į failų sistemą (aš tokias programas dedu į /opt). Gausime vat štai tokį failų medį: Toliau skaityti PDF dokumentų pasirašymas elektroniniu parašu kompiuteryje su Linux

Senos MySQL duomenų bazės koduotės sutvarkymas

Kairėje – duomenys svetainės sąsajoje, dešinėje - PHPMyAdmin progrmos sąsajoje
Kairėje – duomenys svetainės sąsajoje, dešinėje – PHPMyAdmin programos sąsajoje

Kas kada nors bandė tvarkyti MySQL duomenų bazių koduočių problemas, tas žino, kad tai dažnai nėra paprastas reikalas. Savo koduotes turi duomenų bazės, lentelės ir net lentelių stulpeliai, ir šios koduotės gali būti skirtingos vienoje ir toje pačioje duomenų bazėje. O kadangi MySQL dar prieš gerą dešimtmetį duomenis standartiškai įrašydavo Latin1 koduote, senesnėse žiniatinklio programose pasitaiko visokiausių kuriozų su koduotėmis.

Štai ir aš neseniai gavau pataisyti vienos organizacijos naudojamą klientų registravimo duomenų bazę. Svetainėje, naudojančioje duomenų bazę, mačiau gražias lietuviškas raides, bet atsidaręs tą pačią duomenų bazę su PHPMyAdmin programa lietuviškas raides matydavau beviltiškai sugadintas. Tikra bėda, jei reikia kažką paskubom pataisyti tiesiog PHPMyAdmin duomenų bazės programoje… Aukščiau matėte paveikslėlį, kur kairėje – kaip duomenys atrodo svetainėje, dešinėje – PHPMyAdmin programoje. Toliau skaityti Senos MySQL duomenų bazės koduotės sutvarkymas

Kaip efektyviai rengti nuasmenintas skaitmenines (ar popierines) dokumentų kopijas

Dar vasaros viduryje vienos valstybinės įstaigos užprašiau 12-os dokumentų kopijų. Įstaiga ilgai išsisukinėjo: laiku nepateikė atsakymo, apskųsta Vyriausiajai administracinių ginčų komisijai piktinosi, kad aš, esą, „piktybiškai“ trukdau jos darbą ir pan. Kai galiausiai atsakymą man pateikė, dokumentų kopijas pateikti atsisakė nes:

… Tenkinant Jūsų prašymą reikėtų kelti archyvines bylas, rasti dokumentus, juos kopijuoti, peržiūrėti ar juose nėra duomenų, kuriuos saugo Duomenų apsaugos įstatymas ir jeigu tokie yra juos slėpti, tvirtinti kopijas ir jas skenuoti sukuriant elektronines kopijas pdf formatu. Tokios informacijos rinkmenos sukūrimas susijęs su neproporcingai didelėmis daro ir laiko sąnaudomis.

Įstaiga skundžiasi visai nepagrįstai. Didelę tos įstaigos darbo dalį sudaro būtent darbas su archyvine medžiaga, įstaiga taip pat kuria elektronines dokumentų kopijas ir talpina jas svetainėje kgbveikla.lt. Dokumentų kopijas jie nuasmenina, ir tikrai – ne rankiniu būdu, kaip rašo man atsisakyme teikti dokumentus. KGBveikla.lt pateikiami dokumentai yra akivaizdžiai apdorojami elektroniniu būdu, gražiai su grafinio redagavimo programa iškerpant (ar uždengiant) dokumentų dalis, kurių neturi būti viešai skelbiamame dokumente, taip pat – pridedant vandenženklį (žr. pavyzdį čia).

Kam jau kam, o šiai įstaigai tikrai nereikia patarimo, kaip nuasmeninti skenuotus dokumentus.

Tačiau daugeliui valstybės įstaigų toks patarimas turbūt praverstų. Valstybės tarnautojai ir kiti viešojo sektoriaus darbuotojai dažnai susiduria su efektyvaus dokumentų nuasmenininimo (dokumente paminėtų privačių asmenų asmens duomenų šalinimo) problema. Toliau skaityti Kaip efektyviai rengti nuasmenintas skaitmenines (ar popierines) dokumentų kopijas

PulseAudio, KDE ir adobe-flashplugin: keista mišrainė

PulseAudio garsų serverio valdymo priemonės

Kelias pastarasias dienas vis probėgom sprendžiau savo laptopo audio problemas. Gal ir negaliu pernelyg peikti Linux audio posistemės, nes pats mėgstu nestabilias, ne itin išbaigtas ar užtektinai neišbandytas sistemas, tačiau šį kartą (jau eilinį) kovą su savo laptope esančiu Linux (Kubuntu Karmic Koala (9.10) versija) baigiu paliaubomis taip ir nesupratęs, kaip pasiekti pergalę 🙂

Toliau skaityti PulseAudio, KDE ir adobe-flashplugin: keista mišrainė