Sektos Rusijoje

Vakar vakare su žmona viešėjom pas mano mamą. „Bevartydamas“ TV kanalus (ieškojau History Channel kanalo, kuriame tuo metu buvo rodoma laida „Įvykiai, sudrebinę pasaulį) užkliuvau už ukrainiečių CTB kanalo laidos apie Scientologiją ir kitas „sektas“ Rusijoje. Ir likau žiūrėti… Negalima praleisti tokių puikių dabartinės demagogijos pavyzdžių. Čia nupaišyčiau šypsenėlę, jei nebūtų liūdna kažkiek.

Pagrindinės laidos mintys tokios: „sektos visiškai užvaldo žmogų, padaro jį bevaliu vergu“, „faktiškai visi sektantai vartoja narkotikus“, „sektos – pagrindinė pinigų plovimo vieta“, „Sektos labai labai baisios“ 🙂 Ir visiškai jokio bandymo išsiaiškinti, kas yra kas. Rusijoje yra, žinoma, ir šarlatanų, grupių, kurios tik siekia pralobti iš abejotinos vertės kursų ar kitokios pasiūlos. Tačiau toje laidoje viskas buvo gražiai suplakama į vieną: charizmininkai krikščionys, scientologai, satanistai…

Laidoje kalbėjo kažkoks privatus detektyvas, besispecializuojantis žmonių, pakliuvusių į „sektą“, ieškojimu ir ištraukimu (vakarų terminais tariant – deprogramuotojas).

Jo pagrindinė mintis – kad tai beveik užtikrinta, jog sektos plauna pinigus (nors nieko konkretesnio negalėjo pasakyti); kad į sektą pakliuvusį žmogų reikia ištraukti; kad jie yra visiškai užvaldyti. Kad juos tenka kartais ir jėga ištraukti. Na, deprogramavimas – prievartinis žmogaus ištraukimas iš „sektos“ – atrodo diskredituotas tik vakaruose. Vakaruose ne vienas žmogus už jį buvo nuteistas, o vat štai Rusijoje apie tokius laidas rodo.

Kalbėjo keletas žmonių kurių pažystami yra buvę „sektose“. Ką gi, vienas vaikinukas, eks-satanistas, papasakojo, kad jį nuo satanistų atstūmė kažkokios kruvinos apeigos… Nesiginčysiu, nemačiau tų apeigų (vaikino veido taip pat nerodė).

Reikšmingai pasisakė vienas stačiatikių kunigas:

Visi sektantai, o būtent – satanistai, man prisipažindavo, kad vartoja narkotikus.“

Narkotikų tema buvo viena pagrindinių laidos vinių. Įdomu, kodėl – „visi sektantai“, kodėl jie staiga virsta „būtent – satanistais“ – ir apskritai, ar kalbėtojas skiria, kad „satanistai“ anaiptol nėra tipiškiausi naujųjų religinių judėjimų nariai?

Ir netgi profesorių Aleksandrą Dvorkiną rodė, kuris, nors ir didelis demagogas ir mėgėjas viską suplakti į vieną geresniam įspūdžiui pasiekti, skambėjo gan švelniai palyginus su kitais laidos dalyviais. Jis tiesiog pasakojo istorijas apie įtraukimą į sektas ir pinigų ištraukimą iš žmonių, kuris pasitaiko kai kuriose kraštutinėse charizmatinėse grupėse (beje, apie tai, kur tai pasitaiko, galėjo spėti tik žinantis, nes viskas buvo pateikta taip, tarsi vyktų visose „sektose“). Ir apie scientologų kursų maratoną…

Žinoma, grėsmingiausiai visoje laidoje skambėjo žurnalistės komentarai už kadro: rusijoje iki 800 tūkst. sektantų kamuojasi sektų gniaužtuose. Ir privatusis detektyvas, išlaisvinantis vieną auką po kitos, deja visiems padėti nesugebės.

Bet kai kuriais laidos teiginiais susidomėjau ir pats: pvz., ar tiesa, kad darant kratas Scientologų būstinėje Maskvoje buvo rasta informacijos, kad jie rinko kompromatus prieš Stačiatikių bažnyčios vadovus? Nebūtų naujiena; iš kitos pusės, stačiatikiai Maskvoje tikrai nesibodi rinkti ir publikuoti kompromatus prieš „sektantus“.

O čia – jau ne iš laidos. Man labai patiko vieno stačiatikių kunigo, naujųjų religinių judėjimų tyrinėtojo O. Steniajevo, ilgamečio Aleksandro Dvorkino oponento, mintis:

Jei pas jus atėjo žmogus ir atnešė kompromatą prieš sektantus, žinokite, kad prieš jus – sektantiškai mąstantis žmogus.


Paskelbta

,

sukūrė

Žymos:

Komentarai

Atsakymai į “Sektos Rusijoje”: 4

 1. Audrius avataras

  Turbūt taip jau yra, kad vienas totalitarinis mąstymas mato kitame totalitariniame mąstyme savo priešą. Bėda ta, kad jis visas sau neįtinkančias mąstymo formas apkaltina totalitarizmu. Gaila, kad pats laidos nemačiau, ačiū už analizę.

 2. Jaro avataras
  Jaro

  Kaip man jau nusibodo sektofobai. Aš žinoma suprantu, kad surasti kokį nors blogėti ir prieš jį kovoti suteikia žmogaus gyvenimui prasmės, bet vistiek kažkaip liūdnoka, kad žmonės taip aklai veda tokias kovas.

 3. kestas avataras
  kestas

  tai aisku, kad sektantai baisus ir ziaurus. tu ka nezinojai? pas mane kokie trys po lova tuno (vienas babtistas, kitas JAHovistas ir trecias tantristas-kamasutristas), tai as tamsoje bijau kojas nuleisti, nes pagaus sektantai ir sues.
  o jei rimtai, tai man atrodo ir lietuviskos televizijos dar panasiu stiliuku tebevaro. dabar kazkaip senokai ka nors ta tema berode, arba, teisingiau, senokai ziurejau televizoriu. bet kazkada pastaruju menesiu begyje berods „lietuvos rytas” osho judejima (jei gerai pamenu) panasiai demaskavo.

 4. Dovydas avataras
  Dovydas

  Tegu skradžiai jas visas, religijas. Kuo mažiau vietos Dievui, tuo daugiau vietos Žmogui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.