Pagražinkime Lietuvą: herbai valstybės institucijų blankuose

Jau kurį laiką man akis bado valstybės institucijų blankuose naudojami herbai. Pačių įvairiausių Lietuvos Respublikos herbo – Vyčio – modifikacijų galima prisižiūrėti Seimo svetainėje Teisės aktų, projektų ir susijusių dokumentų paieškos puslapiuose, išvadose dėl įvairių teisės aktų projektų.

herbas-visi-atsiusti

Atlikau nedidelę pastarojo meto dokumentų paiešką, ir štai turiu visą šūsnį iš ten susirankiotų herbų pavyzdžių. Žemiau esančiame paveikslėlyje jie sužymėti skaičiais nuo 1 iki 11:

Nevardinsiu, kas kam priklauso, kas nori, gali pats / pati pasižiūrėti. Kaip matome, variantų yra įvairiausių. Nuo visai pakenčiamai atvaizduotų (1, 3, 4, 11), iki turinčių aiškių defektų (6), iki tikrai prastų: ištemptų (2), blankių (10), ar tokių sulietų (9), kad, nežinant, kas atvaizduota, sudėtinga būtų detales išskirti. Pirmasis man atrodo šiek tiek „suplotas“, – o jums?

herbas-palyginimas-dydziai-atsiusti

Jei šiuos herbus  šiek tiek padidinsime, pamatysime, kad nei vienas jų nėra nupieštas naudojant vektorinę grafiką; linijos nelygios, jų pakraščiai „sueižėję“. (Taškiniame paveikslėlyje vaizdas sudarytas iš taškų, kurie išryškėja, vos tik pakeičiame paveikslėlio dydį, ir kompiuterio ekrano / spausdintuvo taškai nebeatitinka paveikslėlio taškų; vektorinė grafika sudaryta iš vektorių – matematinėmis formulėmis aprašytų kreivių, kurios išlaiko vienodai gerą, ryškų vaizdą didinant ir mažinant paveikslėlį). Panašu, kad dauguma jų nupiešti ranka, o po to skenuoti ir papildomai neapdoroti: Beje, aukščiau esančiame piešinuke yra herbas, pažymėtas raidėmis „Į-S“ – tai yra etalonas, paimtas iš Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl Lietuvos valstybės herbo“ Word versijos. Jis greičiausiai ir yra pirminis šaltinis visiems šiems herbams (manyčiau, buvo skenuojama iš „Valstybės žinių“, iškerpamas paveikslėlis, ir, pagal galimybes, pritaikomas blankams).

Gal ir smagu, kad valstybės institucijos daugiau dėmesio kreipia į dokumentų turinį, nei į jų išvaizdą, tačiau visgi norėtųsi, kad valstybės herbo atvaizdavimui būtų skiriama daugiau dėmesio. Ypač žiūrint į tai, kiek dėmesio skiriama kai kurių anaiptol ne valstybės įtaigų atributikai. Pvz., pasižiūrėkite Mykolo Romerio universiteto logotipo naudojimo aprašą

Nėra taip, kad valstybės herbo išvaizdai valstybės institucijos dėmesio neskiria visai. Įvairiuose leidiniuose esantys herbai atkurti pakankamai profesionaliai. O Vyriausybė dar prieš devynetą metų buvo užsakiusi valstybės herbo vektorizaciją bei pritaikymą tiek didelio formato paveikslėliams, tiek ir mažo formato, pvz., blankams. Tam skirta atskira skiltis Vyriausybės svetainėje „Valstybės ir Vyriausybės simboliai“. Pateiktas ir herbo, naudotino skirtinguose leidiniuose aprašymas, spalvos, viešai pateikiami bitų grafikos (*.tif formato) ir vektorizuotos grafikos pavyzdžiai. Kaip anuomet rašė Delfi.lt:

„Pernai užsakydami herbo vektorizuotą etaloną norėjome išspręsti labai opią Vyčio pavaizdavimo elektroninėje arba skaitmeninėje erdvėje problemą. Patvirtinus šį etaloną visos institucijos, kurdamos savo interneto puslapius, blankus ar rengdamos kitokią informacinę medžiagą, kur naudojamas Vytis, gali paprasčiausiai įeiti į Vyriausybės interneto puslapį ir reikalingo dydžio valstybės herbo variantą nusikopijuoti”, – aiškino L.Bučalis.

Ir iš tiesų, pasižiūrėjus į Vyriausybės pateiktus herbo pavyzdžius, jie atrodo puikiai. Pvz., blankams skirtas herbo pavyzdys supaprastintas, pašalinti kai kurie elementai, kurie, kaip paveikslėlis mažas, be reikalo jį „apkrauna“, dėl ko darosi sunku suprasti, kas  ten pavaizduota (įprastas herbas – kairėje, sumažintas ir supaprastintas blankams – dešinėje):

herbas-didelis-mazas-vektorizuotas

Tačiau yra ir dvi problemos su Vyriausybės pateiktais pavyzdžiais.

Pirmoji –kad vektorizuoti elementai pateikti ne atvirais formatais. Pateikti ne Scalable Vector Graphics (*.svg) ar Enhanced Metafile (*.emf) failai, o Adobe Illustrator (*.ai) ir Corel Draw (*.cd) failai. Taigi, eiliniame kompiuteryje, kokie ir naudojami valstybės tarnyboje, jų peržiūrėti neįmanoma. Be to, šių formatų neatpažįsta nei Microsoft Word, nei LibreOffice / OpenOffice.org programų paketai. Taigi, tiesiogiai jų panaudoti, įterpti į blanką, neišeina.

Žinoma, ši problema nėra neįveikiama. Tuos failus galima importuoti į atviro kodo programą Inkscape ir išsaugoti Microsoft Word tinkamu *.emf formatu arba LibreOffice tinkamu *.svg formatu. Taip pat galima pasinaudoti internete esančių svetainių, skirtų failų tipų konversijai, paslaugomis, pvz., . CloudConvert.com.

Tačiau yra ir kita, rimtesnė problema. Net ir konvertavus failą ir įterpus jį į Word dokumentą, jis atrodo ganėtinai blankiai. Herbo linijos tiesiog per plonos, ir dažnas spausdintuvas jų nesugeba normaliai išspausdinti. Štai pažiūrėkite į žemiau esantį paveikslėlį. „Į-S“ – tai jau mūsų matytas įstatymo nustatytas standartas.

herbas-visi-bandymai

„V-Sb“ – iš Vyriausybės svetainės atsisiųstas taškinės grafikos failas. Bet mums reikia vektorinės grafikos. Tai – „V-Sv“ pažymėtas paveikslėlis (į tolimesnius  kol kas nekreipkime dėmesio). Kaip matote, „Į-S“ paveikslėlis, valstybės herbo įstatyme paskelbtas etalonas, sumažinus iki blanko herbo dydžio atrodo gerokai „perkrautas“ detalėmis. V-Sb (taškinės grafikos failas) ir V-Sv atrodo kažkiek blankiai, nes, deja, linijos kiek per plonos. Kompiuterio ekrane vaizdas gali būti apgaulingas, nes kiekvienas ekranas jį atvaizduoja kažkiek kitaip, tačiau tai gerai matosi paveikslėlį įterpus į blanką ir išspausdinus. Štai dar vienas bandymas parodyti, kad vektorinis herbo etalonas ne itin gerai atrodo jį išspausdinus. Štai skirtingų dydžių herbas, jo aukštį didinant nuo 1.5 iki 5 cm (kas 0,5 cm) – lapą išspausdinus ir nuskenavus.

herbas-skirtingi-dydziai

Gan gerai matyti, kad pakenčiamas vaizdas pasidaro tik į šios sekos antrąją pusę (įprastas blanko herbo dydis – antrajame paveikslėlyje): nenuostabu, kad savo pačios publikuoto herbo pavyzdžio nenaudoja net Vyriausybės kanceliarija 🙁 . Vyriausybės nutarimuose rasime, jei gerai pamenu, herbo pavyzdį, pažymėtą skaičiumi „1“.

Pamėginau šią problemą spręsti – pastorinti linijas. Mano valandos pastangų rezultatą matote paveikslėlyje „V-Sv-d“. Šis herbo pavyzdys atrodo kiek geriau, tačiau ir jis nėra pakankamas. Visų pirma, linijos vis dar per plonos (vėlgi, tai geriau matyti ne kompiuterio ekrane, o išspausdinus herbą blanke). Ir antra, vargu ar yra visiškai legalu imti ir „tobulinti“ dailininko atliktą autorinį darbą, kurį, be kita ko, patvirtino Heraldikos komisija.

herbas-word-meniu

Herbo linijų problemų sprendimą netikėtai aptikau spaudydamas pelės klavišą. Spragtelėjus dešiniuoju klavišu pasirodė meniu, kuriame buvo įrašas „redaguoti paveikslėlį“.

Pagalvojau, kad būtų įdomu pasižiūrėti, kokias galimybes redaguoti vektorinę grafiką suteikia Microsoft Word, ir paspaudžiau mygtuką.

Ir, mano nuostabai, paveikslėlis, šoktelėjęs į lapo pakraštį, staiga „paryškėjo“. Linijos pasidarė gerokai storesnės, tačiau išlaikė originale esančias formas. O paveikslėlį išspausdinęs pamačiau tikrai puikų vaizdą. Štai tas vaizdas, pažymėtas žodžiu „siūlomas“, greta ankstesnių originalių paveikslėlių bei mano bandymo pratampyti linijas (matote originalaus dydžio ir padidintus paveikslėlius):

herbas-palyginimas-dydziai-bandymas

Štai taip netikėtai ir atradau blankams tobulai pritaikytą Vytį – Lietuvos valstybės herbą. Galite matyti, kad padidintas „siūlomas“ variantas per daug nesiskiria nuo mano „pratampytojo“ „V-Sv-d“, tačiau mažasis variantas, kuris ir dedamas į blankus, gerokai skiriasi (vėlgi, rezultatas geriausiai matosi išspausdinus).

Microsoft Word programoje pasirinkus „Redaguoti paveikslėlį“, jis buvo konvertuotas į Microsoft Word figūrą, kurios eksportuoti atgal į vektorinės grafikos paveikslėlį man nepavyko. Taigi, žemiau pateikiu Microsoft Word ir OpenDocument* formato failus, kuriame yra šis paveikslėlis.

Dokumentas su Lietuvos Respublikos herbu – *.odt

Dokumentas su Lietuvos Respublikos herbu – *.docx

Tikiuosi, kam nors tai pasirodys naudinga!

Išnašos

* LibreOffice deja nedaro tokių stebuklų su *.svg paveikslėliais, kokį padarė MicrosoftOffice, tad tiesiog įrašiau MS Word dokumentą kaip OpenDocument dokumentą; rezultate gautas (ir išspausdintas) paveikslėlis atrodo taip pat gerai, kaip ir MS Word dokumente.


Paskelbta

sukūrė

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Raktažodžiai

atviras kodas bylos Codeigniter darbas drėlingas el. parašas EŽTT genocidas gimimas holokaustas InEnglish internetas joga Jurgelis karo nusikaltimai kde konferencija Kononov Kraujelis kubuntu LAT LGGRTC lietuvybė linux microsoft mokslai mokslas nusikaltimai žmoniškumui partizanai PHP pokaris programavimas programos religija religijos laisvė sausio13 sektos seneliai teismas teisė tinklaraštis vasiliauskas vertimas wordpress žurnalizmas

Vėliausi įrašai

Visuomenė, politika, etc.

Tinklaraščiai

Technologijos

Mano viešasis PGP raktas
keybase.io paskyra

Autorinės teisės

© 2004-2024, Donatas Glodenis. Šiame tinklaraštyje paskelbtą autorinį turinį kitur galima naudoti tik gavus raštišką autoriaus sutikimą.

Jei konkrečiu atveju nėra nurodyta kitaip, tinklaraščio įrašuose išsakomi vertinimai yra asmeninė jų autoriaus nuomonė.