Na ir kodėl tokie pas mus didvyriai?

Facebooktwitterpinterestlinkedintumblrmail
Antifa straipsnis apie Joną Noreiką
Antifa straipsnis apie Joną Noreiką

Evaldas Balčiūnas, pernai aprašęs tris naciams tarnavusius Lietuvos laisvės armijos karininkus ir jų pagerbimą šiandieninėje Lietuvoje, prieš kelias dienas parašė apie dar vieną prieškario, karo ir pokario veikėją, šiandien Lietuvoje pagerbtą po mirties – Joną Noreiką (generolą „Vėtrą“). Jau straipsnio pavadinime nuskamba klausimas, „Kodėl Jonas Noreika (generolas Vėtra) paskelbtas didvyriu?“ Trumpai tariant, autorius kritikuoja Lietuvos valstybės istorinės atminties politiką, kuri, kaip matyti iš pateikto atvejo, kartais yra visiškai atitrūkusi nuo istorinės realybės. 

Oficialiuose informacijos šaltiniuose J. Noreika pristatomas kaip Lietuvos teisininkas, prozininkas novelistas, publicistas, antinacistinio ir antisovietinio pogrindžio dalyvis. 
<…>
Perskaičius šią gana sausą biografiją, sunku pasakyti, ko joje daugiau – nutylėjimo ar melo. Geras rašytojas ir dar geresnis juristas, aršus antibolševikas ir dar aršesnis antinacistas. Ar ne per daug vienam žmogui? Juk pasipriešinimas abiems okupacinėms valdžioms kur kas natūralesnis ne įsakymus vykdyti išmokytam kariškiui, o tokiam užkietiejusiam antiautoritarui kaip K. Boruta. Labai keistai atrodo ir faktas, kad „antinacistas“ J. Noreika okupacijos metu vykdė nacių administracijos pareigas.

E. Balčiūnas pabando išnarplioti šį kazusą, ir deja, iš to, ką jis rašo, aiškėja, kad šis Vyčio kryžiaus ordino kavalierius ko gero susitepęs. Šiaip jau būtų keista, jei asmuo, ėjęs Šiaulių apskrities administracijos vadovo pareigas nacių valdymo Lietuvoje metu būtų išvengęs dalyvavimo „galutiniame sprendime“. Iš to, ką nurodo E. Balčiūnas, gana akivaizdu, kad ne tik kad neišvengė, bet ir entuziastingai sudalyvavo.

Deja, belieka pritarti E. Balčiūnui:

Juk pagerbdama kaimynų krauju susitepusį žmogų Lietuvos Respublika eilinį kartą save pažemino. Matyt tiek ir teverta tokia garbė, jei ji suteikiama vadovaujantis neaiškiais „patriotiniais“ sumetimais, nematant akis badančių faktų.

Ech, kodėl gi tokie pas mus tie didvyriai? O dar įdomiau, kodėl tyli labai jau spalvingos biografijos veikėjams pabalintus ditirambus rašančios valstybės institucijos? Tylėjo po pirmojo E. Balčiūno straipsnio. Gal netylės po šito?

Atnaujinta 2012-02-29. Šiandien pėdindamas namo per Lukiškių aikštę pamačiau įdomų dalyką. Ant popierinės lentos, kur periodiškai skelbiami KGB rūmuose nužudytųjų vardai ir pavardės, pamačiau ir įrašą apie Joną Noreiką.

Facebooktwitterpinterestlinkedintumblrmail