Delfi.lt publikuotame straipsnyje „Tremtiniai reikalauja mokyklose plačiau dėstyti apie pokarį“ rašoma apie Vilniuje prie Švietimo ir mokslo ministerijos pirmadienį susirinkusius buvusius Lietuvos politiniai kalinius ir tremtinius bei jų reikalavimus Švietimo ir mokslo ministerijai atkreipti dėmesį į esą netinkamą ir pernelyg menką šalies moksleivių mokymą apie Lietuvos partizaninį bei rezistencinį periodą.
Klausimas, kaip jie įsivaizduoja tą švietimą? Manau visiems reikia žinoti savo istoriją, bet bijau, kad tai darant pagal vienos, nukentėjusiųjų interesų grupės prašymą ir istorija bus papasakota tik iš vienos pusės.
Nes antai straipsnyje „Reikalauja teismų padorumo“ rašoma, kad pasipriešinimo okupacijai organizacijų darbo grupės nariai teigė, kad teismai bei prokuratūra žemina Lietuvos partizanus. Tačiau aprašomi prokuratūros ir teismų veiksmai greičiau nešališki ir objektyvūs: iš partizanų ir kitų rezistencijos dalyvių, prašančių reabilitacijos, reikalaujama, kad jie nebūtų padarę nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų veikdami su ginklu prieš sovietų valdžią.
„Yra sudarytas teisėjų ir prokurorų sąrašas, kuriems mes reiškiame teisines, politines, moralines, istorines pretenzijas dėl [partizanų] kovų vertinimo. Principas jųjų yra toks: pasipriešinimo dalyvių nuomonę reikia kiek įmanoma inkriminuoti, reikalauti sterilaus elgesio tokioje nuožmioje okupacinėje kovoje, o budeliams – KBG darbuotojams, agentams – masiškai ir nepamatuotai taikomos lengvatos. Tai gali priminti, kokios yra jiems skiriamos bausmės“, – penktadienį Seime surengtoje konferencijoje kalbėjo Algirdas Endriukaitis.
O viena iš oficialiai palaikomos pokario Lietuvos istorijos bėdų yra būtent ta, kad partizanai yra aukštinami nutylint kitą ne vieno iš jų veiklos pusę – neretas civilių gyventojų žudynes.
Labai nesinorėtų, kad vietoje šiuo metu mokyklose tariamai esančios tylos pokario istorijos klausimu (tyla kartais ir reiškia neužtikrintumą, pasimetimą?) būtų pradėta dėstyti vienpusė, heroinė to sudėtingo ir brutalaus pokario istorija.
Leave a Reply