Kokia pokario istorija turėtų būti dėstoma mokyklose?

Nukentėję nuo Sovietų okupacijos reikalauja platesnio pokario istorijos nušvietimo
Nukentėję nuo Sovietų okupacijos reikalauja platesnio pokario istorijos nušvietimo
Delfi.lt publikuotame straipsnyje „Tremtiniai reikalauja mokyklose plačiau dėstyti apie pokarį“ rašoma apie Vilniuje prie Švietimo ir mokslo ministerijos pirmadienį susirinkusius buvusius Lietuvos politiniai kalinius ir tremtinius bei jų reikalavimus Švietimo ir mokslo ministerijai atkreipti dėmesį į esą netinkamą ir pernelyg menką šalies moksleivių mokymą apie Lietuvos partizaninį bei rezistencinį periodą.

Klausimas, kaip jie įsivaizduoja tą švietimą? Manau visiems reikia žinoti savo istoriją, bet bijau, kad tai darant pagal vienos, nukentėjusiųjų interesų grupės prašymą ir istorija bus papasakota tik iš vienos pusės.

Nes antai straipsnyje „Reikalauja teismų padorumo“ rašoma, kad pasipriešinimo okupacijai organizacijų darbo grupės nariai teigė, kad teismai bei prokuratūra žemina Lietuvos partizanus. Tačiau aprašomi prokuratūros ir teismų veiksmai greičiau nešališki ir objektyvūs: iš partizanų ir kitų rezistencijos dalyvių, prašančių reabilitacijos, reikalaujama, kad jie nebūtų padarę nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų veikdami su ginklu prieš sovietų valdžią.

„Yra sudarytas teisėjų ir prokurorų sąrašas, kuriems mes reiškiame teisines, politines, moralines, istorines pretenzijas dėl [partizanų] kovų vertinimo. Principas jųjų yra toks: pasipriešinimo dalyvių nuomonę reikia kiek įmanoma inkriminuoti, reikalauti sterilaus elgesio tokioje nuožmioje okupacinėje kovoje, o budeliams – KBG darbuotojams, agentams – masiškai ir nepamatuotai taikomos lengvatos. Tai gali priminti, kokios yra jiems skiriamos bausmės“, – penktadienį Seime surengtoje konferencijoje kalbėjo Algirdas Endriukaitis.

O viena iš oficialiai palaikomos pokario Lietuvos istorijos bėdų yra būtent ta, kad partizanai yra aukštinami nutylint kitą ne vieno iš jų veiklos pusę – neretas civilių gyventojų žudynes.

Labai nesinorėtų, kad vietoje šiuo metu mokyklose tariamai esančios tylos pokario istorijos klausimu (tyla kartais ir reiškia neužtikrintumą, pasimetimą?) būtų pradėta dėstyti vienpusė, heroinė to sudėtingo ir brutalaus pokario istorija.


Paskelbta

sukūrė

Žymos:

Komentarai

3 responses to “Kokia pokario istorija turėtų būti dėstoma mokyklose?”

  1. Linas A. Avatar
    Linas A.

    Galėtų tuo pačiu paprašyti ir istorijos egzamino apie žydų genocidą. Na, kad istorinė teisybė būtų išlaikyta mūsų anūkų atminty..

  2. Donatas G. Avatar

    Kiekvienam svarbesniam istorijos įvykiui – po egzaminą! Vargšai mokiniai, gerai kad laiku baigiau mokyklą 🙂

    Šiaip tai įdomus klausimas – kiek detaliai istorija turi būti atskleidžiama mokyklose. Aš, pvz., neatsimenu nei vieno tokio prieštaringo istorinio klausimo, kaip pokario rezistencija ar žydų genocidas Lietuvoje, aptarimo, problemizavimo. Visa istorija (tiek sovietinė, tiek ir posovietinė) buvo paprasta ir neproblemiška kaip dvi kapeikos. Pliki faktai, ir jokių dilemų. Bet taip pagalvojus, jei būtų pasakojama apie tai, kaip Lietuvoje buvo naikinami žydai užėjus naciams – reakcijos turbūt būtų buvę sunkiai prognozuojamos. tiek vaikų, tiek ir tėvų. Gal vaikams pernelyg sunkios tokios istorijos žinios?

  3. Linas A. Avatar
    Linas A.

    Būtent,tame ir problema (ką daryti su VISAIS probleminiais faktais). Iš vienos pusės, kalbant apie pvz.Endriukaičio citatą, galima pritaikyti Nelsono Mandelos mintį – kas buvo tas buvo, dabar reikia kartu gyventi toliau, kitaip būtų reikėję aiškintis kieno tiesa ir kas nuskriaustas. Iš kitos pusės, turi būti ir istorinio teisingumo, rimti nusikaltimai žmonijai pasmerkti ir tt. Aš kai pagalvoju apie tuos pokario partizanus, kiek iš jų gi kolaboravo su naciais, prisidėjo prie žydų žudynių. Ne vienam kailį reikėjo gelbėti miškuose už svetingumą vokiečiams. Bet ir vėl, jie (vokiečiai) bent jau trumpą laiką buvo laikomi išvaduotojais.. Ir kaip čia “istorijos pamokose” viską išdėstysi vaikams, jei pati suaugusiųjų visuomenė neištyrė savo prieš ir pokario istorijos ir nedavė jai išsamesnio įvertinimo..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Raktažodžiai

atviras kodas bylos Codeigniter darbas drėlingas el. parašas EŽTT genocidas gimimas holokaustas InEnglish internetas joga Jurgelis karo nusikaltimai kde konferencija Kononov Kraujelis kubuntu LAT LGGRTC lietuvybė linux microsoft mokslai mokslas nusikaltimai žmoniškumui partizanai PHP pokaris programavimas programos religija religijos laisvė sausio13 sektos seneliai teismas teisė tinklaraštis vasiliauskas vertimas wordpress žurnalizmas

Vėliausi įrašai

Visuomenė, politika, etc.

Tinklaraščiai

Technologijos

Mano viešasis PGP raktas
keybase.io paskyra

Autorinės teisės

© 2004-2024, Donatas Glodenis. Šiame tinklaraštyje paskelbtą autorinį turinį kitur galima naudoti tik gavus raštišką autoriaus sutikimą.

Jei konkrečiu atveju nėra nurodyta kitaip, tinklaraščio įrašuose išsakomi vertinimai yra asmeninė jų autoriaus nuomonė.