A. M. Brazauskas: in memoriam

Apie anapilin išėjusį Prezidentą nelabai ką asmeniško turiu pasakyti, bet šie Donskio žodžiai man daugiau nei priimtini:

Savo nuosaikumu ir realybės jausmu A. Brazauskas stabdė bet kokį radikalizmą ir revanšizmą – ne tik oponentų, bet ir savo aplinkos. Šito Lietuvai tuo metu labai reikėjo – ne tik socialinei taikai ir bent minimaliam pilietiniam solidarumui palaikyti, bet ir simboliniam lietuvių tautos susitaikymui, be kurio mūsų ateities projektas būtų tiesiog sužlugdytas. Kadangi nebuvo konfrontacijos žmogus, jis be jokio teatrališkumo ir skundų ištverdavo ne tik karčią ir pagrįstą, bet ir gerokai perdėtą, neskoningą kritiką. Savęs nesureikšminimas ir bendro, didesnio už savo paties asmenį tikslo pojūtis taip pat buvo stiprioji A. Brazausko savybė. Nemanau, kad kuris nors kitas mūsų šalies lyderis tuo jam prilygo.

Ir taip pat labai rezonuoja ši Donskio pastaba apie neherojišką Lietuvą. Labai teisinga turbūt ne tik apie Brazauską kalbant, bet apie daugelį okupacijos laikotarpio žmonių, nesirinkusių disidento ar partizano kelio:

Gal tai ir buvo pati svarbiausia įžvalga apie kitą Lietuvą – ne herojišką, ne revoliucingą, greičiausiai nelabai ryžtingą ir idealistišką, bet neabejotinai padorią, kerštui, išdavystei ir niekšybei nepasiduodančią, o svarbiausia – linkusią į kompromisą visos šalies labui ir susikalbėjimo pastangą tarp svetimų, gal net viena kitos iš tikrųjų taip ir nesuprantančių jėgų. Šita Lietuva taip pat suvaidino iškilų vaidmenį mūsų visų laisvės istorijoje ir dramoje.

Šią kitą Lietuvą, kurią mes gan sparčiai ir turbūt nepelnytai užmirštame, geriausiai įkūnijo Lietuvos Respublikos prezidentas Algirdas Brazauskas.


Paskelbta

sukūrė

Žymos:

Komentarai

Atsakymai į “A. M. Brazauskas: in memoriam”: 3

 1. Karvė avataras
  Karvė

  Jau atsibodo visi tie Braziaus teigiamų bruožų ieškojimai. Geriausias įrašas apie tai: http://rokiskis.livejournal.com/115893.html

 2. Donatas G. avataras

  Nekomentuojant keiksmų, tame įraše per daug kredito Brazauskui už blogybes Lietuvoje.

 3. Linas A. avataras
  Linas A.

  Jooo, lietuvių jaunuolių nepraustaburniškumas jau legendinis 🙂 Šiaip aš irgi panašiai manau, Donatai. Kažkaip visą jo atėjimą ir išėjimą savomis dvejomis matęs, neturiu kaip pilietis ypatingų priekaištų šitam valdžios vyrui. Sunkiu laiku jis stovėjo priešaky. Gal labiausiai nepriimtinas man (ir eilei kitų) A.M.Brazausko paveldas tai Valdovų rūmai. Nors ir tai nežinia kokios ir kiek tų jėgų už projekto stovėjo…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.