Sėdžiu dabar prieš teliką ir žiūriu bile ką (nes nieko gero nerodo). Didžiuojuosi, kad visų trylikos nekoduotų skaitmeninės televizijos kanalų vaizdas puikus. Prieš dvi savaites nusipirkome skaitmeninės TV priedėlį ir pabandėme įsijungti skaitmeninę televiziją, bet štai tik ką tik pavyko pasiekti, kad ji gerai veiktų.
O jei nuo pradžių… Televizorių žiūrime nedaug, kur kas dažniau per jį žiūrime filmus iš kompiuterio. Todėl 2007 m. persikėlęs į rekonstruotą namą normalų analoginės TV vaizdą susitvarkyti bandžiau, tačiau nelabai sėkmingai. Pats susijungiau elektrikų paliktus laidus, su uošviu užkėlėme anteną ant stogo, tačiau vaizdas buvo šiaip sau. Buvau girdėjęs, kad mūsų rajone (gyvenu Kryžiokuose, už Balsio ežero) ne vienam žmogui su televizija einasi sunkiai, nes bokštą mums užstoja miškas. Tad galvojau kada nors pasikviesti profesionalų antenų derintoją, tačiau iki šiol taip ir neprisiruošiau.
Bet artėjant analoginės televizijos išjungimui visgi susirūpinau, kad neliktume be žinių ir sekmadieninių filmukų vaikams. Taigi, prieš dvi savaites įsigijome priedėlį TV STAR T7100 CX HD ir sugrįžę prisijungėme.
Pirmasis įspūdis buvo nerealus. Nesitikėjau, kad skaitmeninė antžeminė gali rodyti tokios kokybės vaizdą. Vietoje pasislinkusio analoginės televizijos vaizdelio (daugiau mažiau normaliai pas mus ji rodė tik LTV ir LNK) neblogai matėme dešimt programų, transliuojamų 57 skaitmeninės televizijos kanalu. Tiesa, trūko Lietuvos ryto TV ir BBC (lenkiškai nemoku, tad TV Polonia – neaktualu), bet tikėjausi, kad su laiku ir tas programas surasiu.
Deja.
Po kelių dienų pradėjo lyti, ir vaizdą išmėtė kvadratėliais, o po kurio laiko ir išvis neįmanoma žiūrėti pasidarė. Kas dar blogiau – kad ir lietui pasibaigus vaizdas nepasitaisė…
Ir ko tik aš nedariau. Nusipirkau naują decimetrinę anteną, pritaikytą DVB-T televizijai. Perskaičiau viską, kas parašyta apie lietuvišką DVB-T internete, antenos derinimą ir pan. Turbūt dešimt kartų lipau ant stogo ir ant kamino, sukiojau anteną ir kankinau žmoną prašydamas pasakyti, ar jau geriau rodo. O rodė vis taip pat blogai. Iš TV bokšto transliuoja ištisus šešis kanalus (į kuriuos telpa daugiau nei pusšimtis programų, dauguma – Gala televizijos arba Balticum televizijos, koduoti), visus iš tos pačios vietos, tačiau man kanalus rodė labai skirtingai.
Štai užvakar 57 kanalo (kuriuo transliuojamos 10 neužkoduotų/nemokamų programų) signalo kokybė buvo 48%, šiandien prieš sutvarkymą – 57% (realiai tai reiškia, kad programos žiūrėti neįmanoma). 50 kanalą (Lietuvos ryto televizija) šiaip ne taip rodė (signalo kokybė – 65%), 64 kanalo (BBC World) nerodė visiškai (signalo kokybė – 0%). Ir tai – iš to paties bokšto!
Tada sukūriau dvi teorijas: arba kažkur kabelyje link antenos nėra kontakto (kas atrodė mažai tikėtina, nes elektra į antenos stiprintuvą tekėjo, liežuviu tikrinau :), arba – tinkamai priimti signalus trukdo miškas, tad anteną reikia kelti aukščiau. Netgi pasiskaičiavau, kiek aukščiau reikia kelti, kad, tikėtina, antena pamatytų TV bokšto siųstuvo anteną.
Šį vakarą paguldžiau vaikus ir anteną užkėliau aukščiau. Deja, signalo kokybė pablogėjo! Nuleidau anteną į ankstesnį aukštį, ir nusprendžiau perdirbti visas kabelio jungtis. Pradėjau nuo stogo. Jungtis ties antena atrodė tvarkingai (vis tiek ją iš naujo sutvarkiau). Po to, jau visai tamsoje, ėmiausi kabelio jungties ant stogo. Mano nuostabai, ją išardžius iš jos pabiro balti milteliai… Sujungiau iš naujo, jungtį kruopščiai apvyniojau izoliacine juosta. Kitas jungtis (dar dvi yra) nusprendžiau patikrinti kitą dieną.
Grįžau prie televizoriaus. Pirmas įspūdis buvo ne koks – tie patys 48%. Bet staiga pamačiau, kad betaisant kabelį išsijungė antenos maitinimas. Jį įjungiau, ir … nejaugi! Signalo kokybė šoktelėjo iki 82%! Greitai patikrinau visus reikalingus kanalus. Visuose signalo kokybė svyravo nuo 82% iki 91%. Dabar jau „gaudė“ ir 64 kanalą. Susiradau visas programas, ir štai, turiu puikų vaizdą televizoriuje ir 13 programų!
Gerai, kad nenusipirkau 6 metrų antenos vamzdžio ir naujo, jautresnio TV priedėlio. 🙂
Gal šios mano odisėjos aprašymas kam nors bus naudingas.
Parašykite komentarą