Mano naujoji elektroninių knygų skaityklė

Jau tris savaites skaitau tekstus elektroninėje knygų skaityklėje. Tokiu skaitymui skirtu savotišku planešetiniu kompiuteriu, kurio ekranas nešviečia (taigi, skaityti galima tik šviesoje), kurio ekranas nemirga, ir kurio baterija, pasak gamintojo, vieną kartą įkrovus laiko net mėnesį skaitant kasdien po pusę valandos.

Taigi, pristatau: Kobo Touch eReader. Štai jos specifikacijos, o čia kelios jau mano pirkto įrenginio nuotraukos:

Elektroninės skaityklės ieškojau, nes pabodo nešiotis krūvas popierių, kurias reikia perskaityti darbui ar mokslo tikslais, o ir pdf formato knygų spausdintis ir nešiotis nemėgstu, o kompiuterio ekrane skaityti nepatogu: vargina akis, ir vienoj padėty sėdėti atsibosta, o ir kol jį tą gan sunkų nešiojamą kompiuterį išsitrauki ir įsijungi, turėdamas laisvą minutę… tai minutė ir praeina. 🙂

Pirkau iš Ebay.co.uk. Rinkausi gan ilgai modelį, ir buvau nusprendęs tik tiek, kad nepirksiu Amazon Kindle skaityklės. Taip pat norėjau, kad skaityklė palaikytų kuo daugiau tekstinių formatų ir pdf, o ne tik epub elektroninių knygų formatą, bei, kad prireikus ja būtų galima prisijungti prie interneto per WIFI. Taip pat buvo svarbu, kad ji turėtų lietimui jautrų ekraną. Ir kaina, žinoma 🙂

Paieškų rezultatas atitiko reikalavimų daugumą, išskyrus formatų palaikymą. Nors palaikomas platus spektras formatų (knygų: EPUB, PDF ir MOBI, paveikslėlių: JPEG, GIF, PNG, BMP ir TIFF, teksto: TXT, HTML ir RTF, komiksų: CBZ ir CBR), nepalaikomi tokie formatai, kaip MS Word ar OpenDocument. Ką gi, galvojau, konvertuosiu tuos MS Word ir OpenDocument dokumentus į rtf arba html, ir tiek vargo.

Dabar, jau išbandęs įrenginį kurį laiką, galiu įvertinti privalumus ir trūkumus. Privalumai – kad akių skaityklė tikrai nevargina, galima skaityti kad ir saulės šviesoje, leidžia knygą paskaityti kada panorėjus, nes skaityklė iš miego pabunda per dvi sekundes, o yra tokio dydžio, kad net į didesnę kišenę telpa. Atvertus kitą knygą – permeta tave į puslapį, kurį paskutinį kartą skaitei. Valdymo sąsaja tikrai paprasta; prireikus galima ir žiniatinkly naujienas paskaityti, jei prie wifi prisijungi (žinoma, tada baterija senka žymiai greičiau). Vienžo, šiais dalykais esu labai labai patenkintas.

Dar vienas puikus dalykas – tai kelios žaidimų programėlės (šachmatai ir sudoku) ir laaabai elementari eskizų programėlė. Su ja mano vaikai pripiešė smagių piešinukų, štai keletas:

Pagrindinis trūkumas – kad A4 formato pdf dokumentų skaityti beveik neįmanoma. Dokumentą tenka didinti, o padidinus dešinėje puslapio pusėje atsiranda juoda juosta, kuri šiaip skirta palengvinti puslapių vartymą, bet kuri realiai dažnai uždengia dalį teksto (nes lietuviškuose oficialiuose dokumentuose dešinė paraštė – tik 1 cm pločio). Išeitis – dokumentus nuskaityti su teksto atpažinimo programa ir įrašyti juos kaip tekstą bei paversti elektronine knyga (epub, žr. žemiau), bet tai – didelė terlionė, dažniausiai daug paprasčiau pdfą išsispausdinti ir neštis popierinį aplanke 🙁

Taip pat – gan prastas rtf dokumentų palaikymas. Atsidarai dokumentą – matai baltą ekraną. Pasikeiti šriftą (į bet kokį kitą), ir jau tada pradeda rodyti dokumento tekstą. O puslapius verčia lėtokai… Paprasto teksto (txt failų) palaikymas taip pat labai prastas – nepalaikoma utf-8 koduotė, tad vietoje lietuviškų raidžių rodomi klaustukai…

Visa laimė, kad radau elektroninių knygų tvarkymo programą Calibre. Ji yra pritaikyta ir Windows, ir Linux, ir Mac OS (yra net ir „portabili“ versija, diegiama USB atmintinėje), su Calibre patogu ne tik elektroninių knygų biblioteką tvarkyti, bet ir tekstus iš vienų formatų į kitus konvertuoti galima. Tad nebesuku sau galvos dėl doc, odt, txt tekstų. Konvertuoju juos į epub formatą ir tokius sukeliu į skaityklę.

Calibre programos langas
Calibre programos langas

Taip pat pastebėjau, kad visgi sunkoka su skaitykle skaityti tekstus, kurių nenori skaityti nuo A iki Z. Pvz., turėjau į skaityklę įsirašęs septyniolika interviu tekstų, kuriuos reikėjo kažkaip aprėpti ir išanalizuoti. Skaityklė tam nelabai tinka. Negali staigiai perversti, nepatogu žymėtis tekstą (bent jau ne taip patogu, kaip markeriu ant popieriaus), sunku pamatyti bendrą vaizdą, kaip tai įmanoma A4 formos lapų dokumente. Taigi, skaityklė ideali tik knygoms skaityti.

Kol kas šioje skaityklėje, be įvairių dokumentų, skaičiau tik keletą knygų: kartu su skaitykle ir Kobo paskyra atėjusią „Pride and Prejudice“ 🙂 bei knygą, kurios viršelį matote aukščiau esančiose nuotraukose. Spėkit, iš kur ji? 🙂 Yra tokia svetainė //www.partizanai.org, kur įdėta daug propagandinės ir istorinės literatūros pdf, html ir prc formatais (pastarasis lengvai konvertuojasi į mano skaityklės numatytąjį – epub). Dalies jos autorių turbūt jau atsiklausti nereikia dėl knygų skaitmeninimo, o dėl dalies (kaip pavyzdžiui, mano skaitomos Timothy Snyder „Kruvinos žemės“, kurią „Patogu pirkti“ parduoda už 55 lt) turinio legalumo turiu didelių abejonių. Nejau Tyto Alba, nepraėjus nei metams po šio populiaraus autoriaus knygos išleidimo, suteikė kažkam teisę ją pateikti nemokamai, ir dar elektroniniu formatu? Na bet gal ji buvo iš leidyklos tiesiog rekvizuota šventam tikslui vadovaujantis partizaniška teise 🙂 Jei paskaitysite, pamatysite, kad žmonės ten rimti, su jais geriau nejuokauti.


Paskelbta

sukūrė

Žymos:

Komentarai

Atsakymai į “Mano naujoji elektroninių knygų skaityklė”: 2

  1. Rob avataras
    Rob

    „…buvau nusprendęs tik tiek, kad nepirksiu Amazon Kindle skaityklės…“ – kodėl? Ir kiek kainavo?
    Pats turiu Kindle Touch, patenkintas. O problemos dėl PDF tokios pačios, kaip tamstos 🙂 Kas ypač patinka – galima per email nusisiųsti tekstus/knygas, taip pat per Chrome addonsus straipsnius siunčiuosi.

    1. Donatas G. avataras

      Sveiki Rob, Amazon Kindle buvau nusprendęs nepirkti iš dalies dėl jų dominuojančios padėties rinkoje (kažkaip norisi palaikyti konkurenciją) ir iš dalies dėl to, kad ji nepalaiko standartinio epub formato. Kobo pirkau (naudotą) už 60 svarų maždaug – turbūt už nedaug brangiau būčiau gavęs ir Kindle Touch… Nesakau, kad Kobo geresnis įrenginys, ir tų puikių savybių, kurias pats mini, tegu su skaitymu ir nesusijusių (pvz., knygų išsiuntimas el. paštu) atrodo neturi. Ačiū kad pakišai mintį: html puslapius galima paversti epub formato knygomis su GrabMyBooks – neužilgo šį Firefox įskiepį išmėginsiu. Prieš Paties komentarą net nebuvo kilusi mintis tokių firefox priedų ieškoti 😉

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.