Kelias pastarasias dienas vis probėgom sprendžiau savo laptopo audio problemas. Gal ir negaliu pernelyg peikti Linux audio posistemės, nes pats mėgstu nestabilias, ne itin išbaigtas ar užtektinai neišbandytas sistemas, tačiau šį kartą (jau eilinį) kovą su savo laptope esančiu Linux (Kubuntu Karmic Koala (9.10) versija) baigiu paliaubomis taip ir nesupratęs, kaip pasiekti pergalę 🙂
Taigi, prieš kelias dienas pastebėjau, kad kažkodėl nebegroja garso naršyklių adobe-flashplugin įskiepis. Kartu „nutilo“ ir kas antra audio/video programa: VLC, Kaffeine, o SMPlayer groti priverčiau tik šios programos nustatymuose pakeitęs anksčiau problemų nekėlusį Alsa 0.0 audio įrenginį į Alsa 0.1… Tuo tarpu Amarok, Dragonplay toliau sėkmingai grojo garsą…
Pradėjau ieškoti priežasties. Gal tai ką tik įdiegta naujoji KDE 4.4 versija kalta? Pasiskaičiau kažkur, kad joje geriau integruota PulseAudio, populiari Linux audio posistemė, įgalinanti, pvz., nustatyti sistemos lygiu atskirų programų audio garsą, ekvalaizerį sistemos lygiu, o taip pat groti garsą per tinklą kito kompiuterio kolonėlėmis… Ką gi, įsidiegiau. Kubuntu sistemoje tai labai paprasta: paprasčiausia komanda
įdiegia ir ir garso serverį, ir derinimo priemones (žr. paveikslėlį viršuje).
Nustačius PulseAudio kaip pagrindinį audio įrenginį KDE sistemos nustatymų Multimedija modulyje VLC ir Kaffeine iškart „prabilo“!
Pastebėjau ir dar vieną dalyką KMix programoje išjungus mikrofonus jų valdymą visiškai perima PulseAudio ir dingsta anksčiau taip erzinęs fenomenas, kad įjungus mikrofoną jis iškart imdavo fonuoti su kompiuterio kolonėlėmis, t.y., kažkodėl mikrofono įjungimas automatiškai reiškė ir jo pagauto garso „transliavimą“ į kolonėles… Taip buvo ne visada, tačiau jau ilgą laiką, ir, kiek bebandydavau suderinti garso posistemę ALSA, bandymai baigdavosi nesėkme. Todėl kiekvieną kartą norint pasinaudoti Skype pokalbiais tekdavo jungti išorinį mikrofoną arba atsargiai derinti, kad išvengčiau cypimo… O dabar viskas tvarkoje!
Jau buvau apsidžiaugęs ir Kmix garso valdymo priemonę pakeičiau padevchooser įskiepiu (jį ir iš jo iššokantį meniu matote aukščiau esančioje ekrano nuotraukoje). Bet…
Kitą dieną paaiškėjo, kad vis dar neveikia adobe-flashplugin garsas. PulseAudio akivaizdžiai nekontroliavo adobe-flashplugin garso, o tiesiogiai ALSA posistemės jis taip pat nepasiekdavo. Po užtrukusių bandymų visgi išsiaiškinau, kad problemą galima išspręsti taip, kad ir vilkas būtų sotus ir avis sveika. Tereikia KDE sistemos nustatymų Multimedija modulyje kaip pagrindinį įrenginį nurodyti ALSA įrenginį HDA Intel (AD198x Analog), o PulseAudio palikti antru.
Gal būt dar Kmix nustatymuose reikia įjungti garsą „Software“ valdiklyje. Tuomet:
- adobe-flashplugin garsą groja, turbūt tiesiogiai per ALSA posistemę, nes PulseAudio jo toliau nefiksuoja;
- visos kitos (atrodo) programos, nepaisydamos šio nustatymo, vis tiek naudoja PulseAudio (o gal, greičiau, PulseAudio garsų serveris tiesiog pasiglemžia jų garsą ir jį perduoda ALSA posistemei);
- mikrofonas ir toliau veikia gerai, netransliuoja pagauto garso per kolonėles
Taigi, nors nelabai suprantu, kodėl yra, kaip yra, – audio sistema veikia gerai kaip niekada anksčiau neveikė 🙂
Nors šiaip tai marmalų marmalas tas Linux audio, vis dar… Tikėkimės, kad neužilgo adobe-flashplugin ir KDE išmoks sugyventi su PulseAudio garsų serveriu, ir tuomet Linux audio bus iš tiesų puikiai sutvarkyta sistema.
Parašykite komentarą