Reabilitacijos bylos

Šioje skiltyje pateikiu keletą reabilitacijos bylų (peršokti prie sąrašo). Prieškario, karo ir pokario Lietuvoje veikusių ginkluotų antisovietinių (ir ne tik) būrių dalyvių bylų. Šie asmenys buvo nuteisti SSSR karinių tribunolų, LTSR teismų arba represuoti Ypatingojo pasitarimo sprendimais. Visų šių asmenų bylos, nepriklausomybės aušroj, buvo svarstytos iš naujo ir priimti vienokie ar kitokie sprendimai. Kai kurie asmenys buvo reabilituoti, kai kuriuos reabilituoti atsisakyta. Visose šiose bylose procesas buvo atnaujintas. Procesas buvo atnaujinamas prokurorų, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro, pačių SSSR MGB nuteistųjų ar jų artimųjų, o bent vienu atveju – ir Seimo narių prašymu.

Taigi, bylos, kuriose procesas buvo atnaujintas, išspręstos jau po to, kai, 2007 m. pakeitus 1990 m. gegužės 2 d. įstatymą dėl „Asmenų, represuotų už pasipriešinimą okupaciniams režimams, teisių atkūrimo“, teismai nebeturėjo/nebegalėjo, spręsdami apie sovietmečiu represuotųjų veiklą, vadovautis vien MGB/NKGB/KGB baudžiamųjų bylų medžiaga. Yra ir bylų, kuriose sprendimas priimamas pirmą kartą prieš minėtą įstatymo pakeitimą.

Visai neseniai, 2011 m. sausio mėn. pradžioje, šios bylos, anksčiau visiškai neprieinamos byloje nedalyvavusiems asmenims, tapo viešai prieinamos Lietuvos ypatingojo archyvo skaitykloje.

Ilgai galvojau, ar reikėtų nuasmeninti pateikiamus tekstus. Teismų sprendimai, vadovaujantis Teisėjų tarybos 2006 m. lapkričio 24 d. nutarimu Nr. 13 p-560 yra nuasmeninami (ankstesnė bylos
šalių skelbimo tvarka „Petras Petraitis prieš UAB „Šviesus rytojus“ pakeista į naują – „P. P. prieš UAB (duomenys neskelbtini)“). Su sprendimu galima susipažinti čia. Žinoma, šis sprendimas saisto tik teismus. Svarsčiau, kad būtų gražu užmaskuoti vardus bent tų, kurie teisme atsidūrė ne savo noru ir „ne dėl savo kaltės“ (pvz., buvo pakviesti liudininkais). Gal būt būtų gražu paslėpti visus vardus ir pavardes… Jau buvau nuleidęs rankas, bet padariau „barterinius mainus“ su Infolex „Teismų praktikos“ paslaugą teikiančia įmone, ir štai prašom, nuasmeninti tekstai mano rankose! (Infolex Praktikos duomenų bazė taip pat praturtėjo bylom, kokių anksčiau išvis neturėjo).

Nuasmeninimas turi ir minusų. Visų pirma, tekstas pasidaro sunkiai suprantamas:

suimtas P. Ž. , g. 1918 m., kuris parodė, kad 1947 m. gruodžio mėn. naktį iš
3 į 4 dieną jis dalyvavo nužudant Varduvos kaime gyvenusią M. šeimą. P. Ž. parodė,
kad: jis kam su A. R., P. J. ir P. J. ėjo sargybą prie M. šeimos
namo saugodami, kad nė vienas šios šeimos narys nepabėgtų; M. šeimos narius šaudė
J. K. slapyvardžiu „Ą.“, J. B. slapyvardžiu „K.“ …

Antra, tekstas praranda istorinę dimensiją, todėl yra ir gerų argumentų, kodėl iki galo teismų nutarčių nuasmeninti nereikėtų. Apie tai rašo, pvz., Algimantas Šindeikis šiame Jurisprudencijos straipsnyje. Pavardės suistorina pasakojimą. Iškelia į viešumą įvykusį socialinį konfliktą, kuris buvo sprendžiamas Teisme. Tuo remdamasis palieku pačių represuotųjų/nuteistųjų/reabilituotųjų pavardes. Ne pačiam tekste, bet turinyje… O nenuasmenintas bylas turiu, ir mielai persiųsiu bet kam, kas to paprašys. O jei mes pažįstami, duosiu ir slaptažodį nuo šio puslapio, kuriame jos paskelbtos.

Kodėl jas pateikiu? Visų pirma todėl, kad anksčiau jos nebuvo viešai skelbiamos. Tačiau dėl jų buvo aktyviai diskutuojama. Ne visai viešai – suinteresuoti asmenys, ypač disidentų atstovai viešai yra išreiškę daug nepasitenkinimo dėl prokuratūros ir Aukšiausiojo Teismo (kitos instancijos šioms byloms ir nėra) darbo sprendžiant reabilitacijos bylas. Dažnai, kritikuojant AT sprendimus ar prokuratūros išvadas pateikiami vos vienas kitas sakinys, ir iš to daromos didelės išvados. O aš norėčiau paskatinti viešą diskusiją dėl šių bylų, ir – suteikti tos diskusijos dalyviams visą reikalingą medžiagą. Ir pats galvoju, jei bus galimybių, į tą diskusiją įsijungti. Ir beje, mano vertinimas to, kas vyksta šiose bylose, labai skiriasi nuo disidentų vertinimo.

Bylų sąrašas:

Komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.